Sosyal Medya

Paylaş
Yazdır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sosyal Medya Yayın Esasları

A.   X (TWITTER)

1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi X (Twitter) hesapları @Merkez_Bankasi (Türkçe) ve @CentralBank_TR (İngilizce)'dir.

2. X (Twitter) hesapları TCMB tarafından temel olarak kamuoyunu tek taraflı bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

3. Bir kullanıcının X (Twitter) aracılığıyla TCMB’yi takip etmesi, TCMB’nin bu kullanıcıyı takip etmesini gerektirmemektedir.

4. TCMB, takipçilerinin ilgisini çekebilecek paylaşımları X (Twitter) kullanıcıları ve takipçileri ile yeniden paylaşabilir (retweet). Bununla birlikte, bu yeniden paylaşımlar TCMB’nin konu ile ilgili resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

5. X'in (Twitter’ın) servis dışı kaldığı durumlarda söz konusu hesaba erişilememesi TCMB’nin sorumluluğu dışındadır.

6. X (Twitter) üzerinden herhangi bir şekilde iletilen soru, yorum ve eleştirilere hiçbir şekilde bu platform üzerinden yanıt verilmeyecek olup, kullanıcıların soru, yorum ve eleştirilerini TCMB Genel Ağ Sitesindeki iletişim formu aracılığıyla TCMB’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

7. TCMB’nin resmi X (Twitter) hesapları dışında, TCMB mensupları tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar, yorum ve değerlendirmeler mensupların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. TCMB mensuplarının bu yollarla yapacakları yorum ve değerlendirmeler sonucunda doğabilecek hukuki sorumluluk TCMB’ye ait değildir. 

 

B.   FACEBOOK

1. TCMB’nin Facebook ekran adı “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası”dır.

2. Facebook hesabı TCMB tarafından temel olarak kamuoyunu tek taraflı bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

3. Bir kullanıcının Facebook aracılığıyla TCMB sayfasını takip etmesi, TCMB’nin bu kullanıcıları takip etmesini gerektirmemektedir.

4. TCMB, takipçilerinin ilgisini çekebilecek paylaşımları Facebook kullanıcıları ve takipçileri ile yeniden paylaşabilir. Bununla birlikte, bu yeniden paylaşımlar TCMB’nin konu ile ilgili resmi görüşlerini yansıtmamaktadır.

5. Facebook servis dışı kaldığı durumlarda söz konusu hesaba erişilememesi TCMB’nin sorumluluğu dışındadır.

6. Facebook üzerinden herhangi bir şekilde iletilen soru, yorum ve eleştirilere hiçbir şekilde bu platform üzerinden yanıt verilmeyecek olup, kullanıcıların soru, yorum ve eleştirilerini TCMB Genel Ağ Sitesindeki iletişim formu aracılığıyla TCMB’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

7. TCMB’nin resmi Facebook hesabı dışında, TCMB mensupları tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar, yorum ve değerlendirmeler mensupların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. TCMB mensuplarının bu yollarla yapacakları yorum ve değerlendirmeler sonucunda doğabilecek hukuki sorumluluk TCMB’ye ait değildir.

 

C.   YOUTUBE

1. TCMB’nin YouTube ekran adı “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası”dır.

2. YouTube hesabı TCMB tarafından temel olarak kamuoyunu bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

3. Bir kullanıcının YouTube aracılığıyla TCMB yayınlarına abone olması, TCMB’nin bu kullanıcının yayınlarına abone olmasını gerektirmemektedir.

4. YouTube servis dışı kaldığı durumlarda söz konusu hesaba erişilememesi TCMB’nin sorumluluğu dışındadır.

5. TCMB’nin resmi YouTube hesabı dışında, TCMB mensupları tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar, yorum ve değerlendirmeler mensupların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. TCMB mensuplarının bu yollarla yapacakları yorum ve değerlendirmeler sonucunda doğabilecek hukuki sorumluluk TCMB’ye ait değildir.

 

D.   FLICKR

1. TCMB’nin Flickr ekran adı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, hesabının adresi ise http://www.flickr.com/photos/merkez_bankasi/’dır.

2. Flickr hesabı TCMB tarafından temel olarak kamuoyuna görsel öge sağlama amaçlı kullanılmaktadır. TCMB tarafından Flickr üzerinden paylaşılan görsel öğelerin telif veya kullanım hakları TCMB’ye ait olup, bu öğelerin kullanıcılar tarafından kullanılması için TCMB’den izin alınması gerekmemektedir.

3. Bir kullanıcının Flickr aracılığıyla TCMB’yi takip etmesi, TCMB’nin bu kullanıcıyı takip etmesini gerektirmemektedir.

4. Flickr’ın servis dışı kaldığı durumlarda söz konusu hesaba erişilememesi TCMB’nin sorumluluğu dışındadır.

5. TCMB’nin resmi Flickr hesabı dışında, TCMB mensupları tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar, yorum ve değerlendirmeler mensupların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. TCMB mensuplarının bu yollarla yapacakları yorum ve değerlendirmeler sonucunda doğabilecek hukuki sorumluluk TCMB’ye ait değildir.

 

E.   LINKEDIN

1.    TCMB’nin LinkedIn ekran adı “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)”dir. 

2.    LinkedIn hesabından iş ilanları, duyurular, konuşmalar, çalışma tebliğleri, blog yazıları ve TCMB’nin Genel Ağ Sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan diğer bilgi ve içerik paylaşılmaktadır. 

3.    LinkedIn hesabı TCMB tarafından temel olarak kamuoyunu tek taraflı bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır. 

4.    Bir kullanıcının LinkedIn aracılığıyla TCMB sayfasını takip etmesi, TCMB’nin bu kullanıcıları takip etmesini gerektirmemektedir. 

5.    LinkedIn servis dışı kaldığı durumlarda söz konusu hesaba erişilememesi TCMB’nin sorumluluğu dışındadır. 

6.    LinkedIn üzerinden herhangi bir şekilde iletilen soru, yorum ve eleştirilere hiçbir şekilde bu platform üzerinden yanıt verilmeyecek olup, kullanıcıların soru, yorum ve eleştirilerini TCMB Genel Ağ Sitesindeki iletişim formu aracılığıyla TCMB’ye ulaştırmaları gerekmektedir. 

7.    TCMB’nin resmi LinkedIn hesabı dışında, TCMB mensupları tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar, yorum ve değerlendirmeler mensupların kendi görüşlerini yansıtmaktadır. TCMB mensuplarının bu yollarla yapacakları yorum ve değerlendirmeler sonucunda doğabilecek hukuki sorumluluk TCMB’ye ait değildir.