Başak Tanınmış Yücememiş

Paylaş
Yazdır

Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş
Banka Meclisi Üyesi

1972 yılında İstanbul’da doğan Başak Tanınmış Yücememiş, 1990 yılında Cağaloğlu Anadolu Lisesinden, 1994 yılında ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünden mezun oldu.

Akademik kariyerine 1999 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak başladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Topluluğu’nun Ekonomik Yapısı Anabilim Dalında ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalında yüksek lisanslarını tamamladı. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalından doktora derecesini aldı. 2012 yılında makro iktisat doçenti unvanını aldı ve aynı alanda 2018 yılında profesör olarak atandı.

Farklı dönemlerde Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ve Enstitüsünde Müdür Yardımcılığı görevlerini sürdürdü. Aynı Üniversitede Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde öğretim üyesi olan Yücememiş’in, makro iktisat, finansal piyasa ve kurumlar, para ve bankacılık, merkez bankacılığı, Avrupa Birliği’nin ekonomik yapısı ve finans sistemi alanlarında çok sayıda kitapları ve akademik çalışması bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesi olup İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Başak Tanınmış Yücememiş, 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclis Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Başak Tanınmış Yücememiş